خرافه زدایی از فرهنگ عاشورا

یکی دیگر از مواردی که باید روی آن کار می‌کردیم موضوع فرهنگ عاشورا و شهادت طلبی بود که هر ساله شیعیان با برگزاری مراسمی این فرهنگ را زنده نگاه می‌دارند. ما تصمیم گرفتیم با حمایت مالی از برخی سخنرانان و مداحان و برگزارکنندگان اصلی این‌گونه مراسم عقاید و بنیان‌های شیعه و فرهنگ شهادت طلبی را سست و متزلزل کنیم و مسائل انحرافی در آن به وجود آوریم به گونه‌ای که شیعه یک گروه جاهل و خرافاتی در نظر آید... و مرجعیت را که سد راه اصلی اهداف ما است تضعیف کرده و آنان را به دست شیعیان و دیگر مذاهب اسلامی نابود کنیم و در نهایت تیر خلاصی بر این فرهنگ و مذهب بزنیم.

خواننده گرامی! آنچه ملاحظه فرمودید بخشی از کتابی است با عنوان «نقشه‌ای برای جدائی مکاتب الهی» که در آمریکا انتشار یافته و در آن به طرح‌هایی که علیه مذهب تشیع تدارک دیده شده، اشاره گردیده است. در این کتاب متن مصاحبه با دکتر مایکل برانت که یکی از معاونان اسبق سیا است درج شده است.

مطلب فوق مشتمل بر چند بخش است:

  1. ایجاد اختلاف میان سنی و شیعه و تحریک گروه‌های افراطی جامعه اهل سنت علیه شیعه.
  2. لکه دار کردن فرهنگ عاشورا به وسیله افراد جاهل و دوست نما.

 

  1. تضعیف مرجعیت و ولایت امر که سدّی خلل ناپذیر در برابر دشمنان اسلام و اقطاب استکبار،

 

هر چند تیر خلاصی که این نویسنده از آن سخن گفته پیش از آنکه بر فرهنگ شیعه وارد آید بر قلب سیاه و چرکین این جاسوس آمریکائی و دیگر تبهکارانی باشد که در برابر فرهنگ آسمانی یعنی تشیع صف آرایی کرده‌اند و به کوری چشم آنان عظمت اسلام و به ویژه فرهنگ پویای تشیع امروز بیش از هر زمان دیگر جای خود را در دل‌های حقیقت جویان عالم باز کرده و زوزه‌های پرچم‌داران استکباری واکنش در برابر روند و رشد اندیشه ناب اسلامی است همان‌گونه که آثار آن را در انقلاب اسلامی ایران و مقاومت‌های دلیرانه حزب الله لبنان و نهضت اسلامی فلسطین می‌بینیم و بن‌بست‌های شکننده امریکا و انگلیس را در عراق و افغانستان و خاورمیانه مشاهده می‌کنیم و به خواست خداوند در آینده بیش از پیش خواهیم دید و این همان چیزی است که استکبار جهانی از آن وحشت داشته و دارد و جهان شاهد آخرین تیر خلاص بر پیکر متعفن عمال استکبار خواهد بود و به مصداق وعده صادق قرآن کریم: «بل نقذف بالحق علی الباطل فیدمغه فاذا هو زاهق» خداوند حق را برابر سر باطل فرو خواهد کوبید تا راهی دیار نابودی شود.

این حقیقت غیر قابل انکار به جای خود اما در عین حال از توطئه‌های دشمنان و سنگ‌اندازی‌هایشان در این مسیر نباید غفلت ورزید. دشمن چند مطلب را در دستور کار خود قرار داده که بدان اشاره شد.

1.     ایجاد اختلاف و دامن زدن به تنش‌های قومی و مذهبی و تحریک عوامل جاهل یا مزدور بر ضد شیعه و تشیّع

این سیاست امروزه به شدت دنبال می‌شود و یکی از عناصر نقشه راهبردی امپریالیسم و صهیونیسم در کشورهای اسلامی است.

هر چند حرکت‌های موذیانه بر ضد شیعه با تاریخ اسلام پس از پیامبر (ص) عجین است و همه حاکمان جور شیعیان را به دلیل تسلیم ناپذیری در برابر طاغوت‌های حاکم می‌کوبیدند و قتل و غارت و آوارگی آنان سیاست اُمویان و عباسیان بود، اما دور جدید این حرکت‌ها با ظهور وهابیّت آغاز شد که شرح جنایات این فرقه افراطی از آغاز در این مجال موضوع سخن نیست، اما نکته شایان ذکر اینکه استعمارگران انگلیس و سپس آمریکا از افکار افراطی این فرقه ضالّه سلاحی ساختند علیه وحدت امت اسلامی و با دامن زدن به اندیشه‌های تکفیری و سلفی جوخه‌های ترور و کشتار را در میان مسلمانان رواج دادند و امروزه نیز همین جریان را برای فساد و خونریزی بکار گرفته که نمونه آن جریان طالبان در افغانستان و عراق و پرورش تکفیری‌ها در عراق به منظور ناامن ساختن این کشور اشغال شده و آشوب زده و عجیب نیست اگر می‌شنویم در یک نشست اخلالگرانه در پاکستان مشتی روحانی نمای ابله و مزدور به مباح بودن خون شیعیان فتوا می‌دهند! این‌ها که مدعی پیروی از قرآن و سنتند جای آن دارد که بگویند با کدامین مستند شرعی خون شیعه مباح است؟ مگر شیعه حرفی برخلاف قرآن و سنت نبوی گفته است. مثل این‌ها همان است که قرآن کریم درباره پیروان آئین یهودی مثال زده «مثلهم کمثل الحمار یحمل اسفاراً» باری هیچ‌کس تردید ندارد که کار گردان این سناریو آمریکای جنایتکار است که می‌خواهد به این وسیله از شیعه انتقام بگیرد که داغ ننگ شکست را بر پیشانی رژیم جنگ طلب ایالات متحده نهاده است. به این دلیل خون شیعیان مباح می‌گردد و مشتی عالم نمای خود فروخته در این ماجرا استخدام می‌شوند.

در چنین شرائطی شیعیان به ویژه عالمان و رهبران فکری آن‌ها باید بیش از پیش هشیار باشند و نقشه‌های شوم تروریستی رژیم شکست خورده امریکا و اسرائیل را خنثی کنند، تلاش در جهت وحدت و روشنگری جوامع اسلامی و از برخی اعمال تحریک آمیز عامیانه و عوام پسند بنام دوستی اهل بیت بپرهیزند، چه حساسیت اوضاع کنونی جهان و صف آرایی جبهه کفر در برابر اسلام ضرورت وحدت امت اسلام و برگزاری همایش‌ها و ارتباطات بین‌المللی در این زمینه و تقریب مذاهب اسلامی زیر پرچم اصول مشترک اسلام، جای کمترین تردید ندارد. امروز جبهه کفر و استکبار و صلیبی گری و صهیونیسم و عوامل خود فروخته آن‌ها همدست شده‌اند جلو نهضت اسلامی را که بر منافع نامشروع غرب هجوم آورده و در هم شکنند و یکی از ابزارهای آنان ایجاد اختلاف و دامن زدن به آتش فتنه‌هاست که هوشیاری مسلمانان اعم از شیعه و سنی و وحدت و همدلی با تکیه بر اصول مشترک خنثی کننده این توطئه است... بی تردید تحقق وحدت و تنش زدایی همکاری همه را اعم از شیعه و سنی می‌طلبد که هر یک از طرح مسائل تحریک آمیز و جریحه‌دار کردن احساسات طرف مقابل بپرهیزد...

2.    خرافه زدایی از فرهنگ عاشورا

از دیگر توطئه‌های دشمنان اسلام و تشیع، تحریف فرهنگ عاشورا و سرمایه گذاری روی عناصر ساده دل یا معلوم‌الحال برای تحقق اهداف استکباری و متزلزل کردن بنیان‌های شیعه و فرهنگ شهادت طلبی و ایجاد انحراف در فهم و نشر فرهنگ عاشورا و خرافاتی جلوه دادن عزاداری است...

همان‌گونه که می‌دانیم حماسه شکوهمند عاشورا در جهان انسانی جایگاه بسیار عظمتی دارد که همه آزادگان عالم اعم از مؤمن و کافر حرکت ستم ستیز نهضت عاشورای حسینی را ستوده و سرمشق آزادگی و ذلت ناپذیری می‌دانند، نهضت‌های رهائی بخش در طول تاریخ اسلام سرآغازش نهضت عاشورا بوده و انقلاب اسلامی یکی از این نهضت‌هاست و پیروزی حزب الله بر اسرائیل و مقاومت فلسطین و انتفاضه در همین راستا ارزیابی می‌شود. عاشورا سرچشمه حیات بخش برای ملت هائی است که نمی‌خواهند تن به ذلت دهند و مرگ سرخ را به از زندگی ننگین می‌دانند.

عزاداری‌های این سوگ بزرگ اسلامی نیز با فلسفه احیای این نهضت برای همیشه تا ظهور منتقم فاجعه کربلا و منجی انسان‌ها همچنان باقی خواهد بود. این عزاداری‌ها هنگامی تحول ساز است که با خرافات و اعمال جاهلانه و اشعار کم وزن همراه نباشد شعرای امروز ما باید از شاعران بلند آوازه اهل بیت امثال دعبل خزاعی و کمیت اسدی الهام بگیرند که چوبه دار خود را بدوش کشیدند و بر ضد جباران حماسه آفریدند و به تعبیر معروف، از شعر شمشیر جهاد ساختند، متأسفانه در این اواخر دیده شده برخی شاعران و مدیحه سرایان اشعاری در عزاداری‌ها بکار می‌برند که خیلی پایین تر از شأن شهدای گران‌قدر کربلا است، بوی ابتذال و کوتاه نگری از این شعرها به مشام می‌رسد که باید از تکرار و ادامه آن جلوگیری شود و علما و ائمه جمعه و رهبران دینی باید به صراحت این اشتباهات و انحراف‌ها را از عزاداری‌ها بزدایند و اجازه ندهند نغمه‌های نا مناسب این اشعار با آلات لهو و لعب در سوگواری‌ها بکار گرفته شود. همچنین جمعی از عزاداران از روی نادانی و بسا از روی ایمان و عشق به نوعی عزاداری روی می‌آورند مانند قمه زنی و نظایر آن که متأسفانه ابزاری به دست دشمنان داده تا فیلم این حرکات و چهره‌های خونین عزاداران را به کشورهای دیگر ببرند و شیعه را یک جمعیت خرافاتی نشان دهند! توصیه به این عده از عزاداران این است که از این‌گونه اعمال گذشته از مسئله فقهی آن که امروزه آلت دست دشمنان است که از ما چهره خرافاتی بسازند و فرهنگ عاشورا را مسخ کنند، خودداری کنند. انتظار از علمای اسلام و مدیران حوزه‌های علمیه است که جوانان به ویژه طلاب جوان را هدایت کنند و با منطق و استدلال از تکرار توسعه این شیوه عزاداری مانع شوند و بسا لازم باشد دستگاه‌های اجرائی در این ماجرا وارد شوند و جلوگیری نمایند.

شرائط زمان و مقتضیات عصر را عزاداران در نظر داشته باشند و بدانند که این حرکات به نفع اسلام نیست و به شیعه و تشیع زیان می‌رساند که نمونه‌ی از آن را در گزارش آن جاسوس امریکائی دیدیم که با جدیت تمام در صدد مسخ چهره شیعه هستند و برای خاموش کردن شعله آسمانی عاشورا می‌کوشند و سرمایه گذاری می‌کنند، به طور خلاصه بر عزاداری‌ها، مداحی‌ها و اشعار و ادبیات باید نظارت شود و نهادهای فرهنگی رسمی و غیر رسمی این مسئولیت را به عهده گیرند و ساماندهی تبلیغات و سوگواری‌ها را یک وظیفه جدی بدانند و فرهنگ عاشورا را حراست کنند...

  1. حمایت از مرجعیت دینی و ولایت امر

 

از دیگر توطئه‌های دشمنان ما تضعیف مرجعیت و فقاهت و ولایت است. چرا که آن‌ها دیدند رهبری روحانیت بود که انقلاب تاریخی عصر ما را آفرید و امام راحل و رهبری خردمندانه و پیامبرانه او بود که به حاکمیت طاغوت و سلطه استکباری پایان داد و تحولی عظیم نه فقط در کشور ما بلکه در جهان اسلام پدید آورد. جای شگفتی نیست که بیشترین تبلیغات منفی رسانه‌های استکباری علیه ولایت فقیه است. ولایت فقیه عمود خیمه انقلاب اسلامی است و اگر این اصل راهبردی صدمه ببیند به کل نظام لطمه وارد خواهد آمد.

ولیّ فقیه با ویژگیهایی که قانون اساسی برای وی بیان می‌کند ناخدای کشتی نظام است که در طوفان‌های سهمگین نقش مهم و تعیین کننده دارد. ولیّ فقیه از پشتیبانی ملت برخوردار است و آحاد مردم در گزینش وی نقش دارند چرا که خبرگان رهبری منتخبان ملت ولیّ فقیه را بر می‌گزینند و بر او نظارت دارند. این اصل مترقی انقلاب و قانون اساسی در عین حال که نمودار بهترین نوع مردم‌سالاری دینی است از حمایت معنوی و جایگاه شرعی برخوردار است. اگر انقلاب به پیروزی رسید و توطئه‌ها خنثی شد، اگر در دفاع هشت ساله ملت مقاومت جانانه از خود نشان داد، اگر مواضع قاطعانه ما در برابر توطئه‌های مستمر امپریالیسم و صهیونیسم جهانیان را به شگفتی واداشته و پوزه استعمار و استکبار را به خاک مالیده در پرتو اقتدار ملی و مواضع استوار فقاهت و مرجعیت و ولایت است و اگر در مسئله انرژی هسته‌ای مجلس و دولت و ملت استوار ایستاده‌اند، نتیجه وحدت و انسجامی است که ولایت امر محوریت آن را دارد. بنابراین از دشمنان جز آنچه می‌گویند انتظار نیست، چرا که آن‌ها از این‌ها سیلی خورده‌اند و همین امر مسئولیت ما را در حمایت از اصل مترقی ولایت فقیه و مرجعیت و فقاهت و روحانیت دوچندان می‌کند.

/ 0 نظر / 35 بازدید